
Opšte starenje kože počinje posle 25. godine i promene počinju da se odigravaju u svakom sloju kože. Razlog tome je kombinacija unutrašnjih procesa i spoljnih faktora.
Opšte starenje kože počinje posle 25. godine i promene počinju da se odigravaju u svakom sloju kože. Razlog tome je kombinacija unutrašnjih procesa i spoljnih faktora.
Trougao lepote
Način na koji starimo delimično zavisi od genetike. Unutrašnje starenje, u kombinaciji sa faktorima spoljne sredine i životnog stila, su okidači za usporenje ključnih procesa i funkcija u koži. Upravo odo usporenje procesa je ono što izaziva najvidljivije znake starenja: fine linije i bore, gubitak volumena, gubitak elastičnosti i odsustvo blistavosti.
Ključna promena koja je krivac za ove viljive znake je smanjenje broja ćelija koje nam pružaju volumen.
Gubitak volumena, uz bore i gubitak elastičnosti i blistavosti, čine da koža lica izgleda starije. Nekada je teško da se definiše, ali gubitak volumena je veoma čest i menja trukturu i oblik celog lica. Može se ponekad opisati i kao opuštena koža, gubitak kontura ili lice tužnog izraza.
Trougao lepote
S obzirom na to da gubitak volumena može biti teško opisati ili prepoznati, vizuelna referenca može biti od pomoći. Ona jasno pokazuje kako ovaj konkretni znak starenja menja oblik i strukturu lica na nekoliko suptilnih ali transformativnih načina. "Trougao lepote" pokazuje kako usled smanjenja volumena lice može dobiti negativan, tužan ili iscrpljen izgled. To zatim može dovesti do pogrešnih tumačenja raspoloženja ili pogleda na život pojedinca.
Mladalačko lice krasi raspoređenost volumena koja stvara privlačan izgled. Glavna obeležja mladalačkog lica mogu se jasno videti kao "trougao lepote". Među njih spadaju:
Ova obeležja zajedno čine oblik lica i strukturu koja je šira na vrhu, sužavajući se ka najužoj tački na bradi. Celokupan izgled je opušten i pozitivan.
Kako starimo, znakovi gubitka volumena dovode do obrtanja trougla. To se dešava zbog sledećih promena:
Pored hronološkog, unutrašnjeg starenja, procesima koji dovode do gubitka volumena doprinosi mnoštvo faktora, i unutrašnjih i spoljnih.
Hormonske promene
Koncentracija estrogena u pubertetu je visoka. Koža je glatka i elastična i konture lica su definisane. Kako starimo, nivo hormona opada, a ćelije koje pružaju volumen se smanjuju i brojem i veličinom, što vodi gubitku volumena i definisanih kontura lica.
Životne navike
Za uopšteno starenje kože, koje uključuje i gubitak volumena, odgovorni su isti spoljašnji faktori životnog stila koji su odgovorni i za bore i gubitak elastičnosti i blistavosti. To su:
Ovi faktori životnih navika u kombinaciji dovode do oksidativnog stresa. Ovo se dešava kada molekuli koje zivemo slobodni radikali nastanu u nama i napadaju ćelijske strukture, ukljušujući i one one koje čine da koža izgleda zategnuta i glatka. Kada se struktura oslabi, količine kolagena i elastina se smanje, dolazi do ubrzanja opšteg starenja kože. Vidljivi znaci koji obuhvataju fine linije i bore, gubitak volumena, gubitak elastičnosti i blistavosti, postaju vidljiviji na površini.
Procesi i sistemi u koži vremenom se usporavaju, i svaki od njih doprinosi opštem starenju kože. Najvažniji deo ovog problema je postepeno opadanje broja supstanci koje "popunjavaju" kožu i čine je čvrstom i glatkom na dodir, što dovodi do gubitka volumena, opuštene kože i oslabljene definicije lica.
Epidermis. Kako starimo, gornji slojevi kože proizvode manje hijaluronske kiseline i manje lipida. Sposobnost kože da veže vlagu je manja, koža postaje suvlja i javljaju se fine linije i bore. Koža ujedno deluje i tanje, a tekstura joj je suva i gruba.
Dublji slojevi kože. 1% gubitka mase kolagena godišnje , kao i opadanje nivoa elastina, dovodi do stanjivanj kože. Elastin je delimično odgovoran za elastičnost i snagu kože, a smanjenje ove dve substance u koži dovodi do opuštanja i manje lastilnosti kože. Ćelije koje koži pružaju volumen i daju izgled jedrosti, takođe se smanjuju, u broju i veličini, što vodi skupljanju ovih slojeva. Rezultat je tužan izraz sa upalim obrzima.
Tokom vremena, dotok krvi u gornje slojeve kože, kojim se dopremaju hranljive materije i kiseonik, se smanjuje što kao rezultat ima gubitak svežine tea, dehidrataciju i manju sposobnost zarastanja rana. Dublje bore su sada izvesnost. Daljim gubitkom elastičnosti, kreću da se formiraju duboke bore.
Iako je gubitak volumena složen problem koji je umnogome neizbežan, vidljive efekte je moguće tretirati na razne načine.
Aktivni sastojci
Preparati koji sadrže sledeće sastojke mogu se suprotstaviti uzrocima opuštanja kože, gubitka volumena i kontura lica. Rešavajući ove probleme doprinosimo povratku mladalačkog izgleda lica.
Invazivni dermatološki tretmani
Prenos masti
Ovaj tretman podrazumeva hirurško uzimanje masti iz jednog dela tela i prebacivanje u drugi. Najčešće se primenjuje u cilju vraćanja volumena obrazima i ima dugotrajne efekte. Oticanje je česta prateća pojava i tretman obično zahteva period mirovanja.
Fileri
Sredstva koja se ubrizgavaju se koriste za privremeno vraćanje volumena i daju brze, kratkotrajne rezultate. Obično se koriste za područje ispod očiju, obraze, slepoočnice i usne.
Jedna od glavnih promena koja prouzrokuje ove vidljive znakove je smanjenje broja ćelija koje daju volumen.
Injekcije hijaluronske kiseline takođe mogu pomoći kod bora.
Implanti za obraze
Ovaj zahvat daje najtrajnije rezultate. Plastični implant se stavlja pod kožu radi vraćanja volumena određenim područjima, najčešće obrazima. Mada popularniji u početku, sada su ovakvi tretmani manje traženi od filera i prenosa masti, jer podrazumevaju najduži period oporavka.
Neinvazivni dermatološki tretmani
Radio talasi